Często podczas diagnozy logopedycznej (#logopeda) okazuje się, że u dziecka poza wadą wymowy występuje również nieprawidłowy typ połykania.
Rodzice często nie wiedzą jak ważne jest prawidłowe połykanie u ich dzieci. Poprawny sposób połykania ma duże znaczenie dla prawidłowego rozrostu układu zębowo - szczękowo - twarzowego, a także dla właściwej artykulacji głosek.
Prawidłowe połykanie polega na tym, iż czubek języka oraz jego boki stykają się z górnymi zębami i dziąsłami, zarówno przednimi, jak i bocznymi, szczęki są zaciśnięte.
Co to oznacza w praktyce?
Połykanie niemowlęce (infantylne) to sposób połykania śliny z językiem ułożonym na dnie jamy ustnej, przetrwały jeszcze z czasów niemowlęcych.
Podczas przełykania śliny język wsuwa się między zęby, naciska na nie od wewnątrz.
Prawidłowe połykanie (#polykanie) polega na tym, iż czubek języka oraz jego boki stykają się z górnymi zębami i dziąsłami, zarówno przednimi, jak i bocznymi, szczęki są zaciśnięte. Czubek języka przyjmuje pozycję pionową, dotyka wałka dziąsłowego, znajdującego się tuż za górnymi zębami. Usta są rozluźnione. Towarzyszy temu zaciskanie warg.
Skutkiem przetrwałego połykania niemowlęcego (#polykanieinfantylne) mogą być:
wady zgryzu,
wady wymowy,
zmiany w narządzie żucia.
nieprawidłowa realizacja głosek s, z, c, dz, sz, rz, cz, dż lub/ i t, d, n oraz l tzw. wymowa międzyzębowa
Infantylne połykanie powinno samoistnie przekształcić się ok. 3-4 roku życia w dojrzały typ połykania.
Jeżeli zauważysz, że podczas posiłku Twoje dziecko:
wsuwa język między zęby,
widać cały pokarm, który dziecko przeżuwa,
zaciska mocno wargi podczas aktu połykania,
ma wymowę międzyzębową
skonsultuj się z logopedą.
コメント